Zarządca nieruchomości czy administrator?

2019-04-01

W każdej wspólnocie mieszkaniowej istnieje obowiązek wskazania zarządu. DO jego zadań należy naprawdę wiele obowiązków, które jednak częściowo może przekazać na osoby trzecie. Może to być osoba fizyczna lub specjalistyczna firma, która kompleksowo obsługuje nieruchomości. Niestety, istnieje naprawdę sporo właścicieli nieruchomości, którzy uważają, że zarządca nieruchomości to zupełnie zbędny wydatek i niepotrzebne generowanie kosztów. Czy to prawda? Przedstawiamy najważniejsze informacje, których nie znajdziesz w Internecie pod hasłem “zarządca nieruchomości warszawa http://edyl.pl/pl/poradnik”. Zanim zaczniesz przeglądać oferty i szukać najlepszego dla siebie, dowiedz się, czym tak naprawdę zajmuje się zarządca nieruchomości i czym różni się od administratora.


Administrator czy zarządca?

Kiedy wpiszesz w okienko wyszukiwarki internetowej hasło “zarządca nieruchomości warszawa”, nie od razu zauważysz różnicę. Wśród ofert znajdują się bowiem i jedni, i drudzy. Przez to często lokatorzy danej nieruchomości uważają, że zdecydowaną większość (jeśli nie wszystkie) obowiązki, za które wynagrodzenie otrzymuje zarządca nieruchomości, spokojnie mogłyby zostać powierzone administracji. Czy to prawda?


Główny problem tak naprawdę polega na tym, że wśród osób, które oferują swoje usługi i których na pewno znajdziesz pod hasłem “zarządca nieruchomości warszawa”, to osoby bez odpowiedniej wiedzy i przede wszystkim bez licencji na wykonywany przez nich zawód. Brak kompetencji prowadzi do tego, że wielu mieszkańców uważa, że zarządca nieruchomości a administrator to dokładnie to samo. Tymczasem ich zakres obowiązków i możliwości jest naprawdę zróżnicowany. Zarządca nieruchomości posiada zdecydowanie inne kompetencje niż administrator. Nie oznacza to, że któryś z zawodów jest zbędny czy gorszy - po prostu należy zwrócić uwagę na różnice między tymi dwiema profesjami.


Administrator a zarządca - różnice


Prawo wprowadza duże rozróżnienie między zarządcą a administratorem. Warto to wiedzieć zanim zacznie przeglądać się oferty spod hasła “zarządca nieruchomości warszawa”. Na czym polegają różnice?


Okazuje się przede wszystkim, że pojęcie “administrator” w prawie pojawia się naprawdę rzadko. Ustawa o gospodarce nieruchomościami zawęża znacząco rolę administratora względem zarządcy. Według prawa administrator to opiekun budynku, które obejmuje podstawowe czynności dotyczące opieki nad nieruchomością. Przede wszystkim zatem obejmuje sprzątanie na terenie nieruchomości i jej części wspólnych, pobieranie czynszu i monitorowanie awarii oraz jej usuwanie. Część z nich z pewnością znajdziesz w ofertach wyszukanych pod hasłem “zarządca nieruchomości warszawa”. Zarządca nieruchomości ma jednak znacznie więcej zadań do wykonania. Należą do nich m.in. utrzymanie bezpieczeństwa w obrębie terenu wspólnoty mieszkaniowej (np. odśnieżanie). Odpowiada także za terminową kontrolę stanu technicznego budynku - sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, spalinowych oraz dymowych oraz instalacji gazowej. Zakres obowiązków zarządcy nieruchomości regulują ustawy.