Wizyta u ortodonty

2019-05-24

Wizyta u ortodonty jest niezwykle ważna w przypadku leczenia wad zgryzu. Korzysta z tego typu usług lekarskich wiele osób młodych, ale coraz częściej i starszych, które chcą skorygować nieprawidłowości związane z ułożeniem zębów czy wyleczyć wady twarzowo-szczękowe. Ortodonta jest specjalistą, który bardzo często wybierany przez pacjentów nie tylko jest ze względu na chęć zapewnienia bardziej estetycznego wyglądu ich uzębienia, ale możliwości zadbania o zdrowie zębów i dziąseł

 

Leczenie w gabinecie ortodontycznym trwa długo. Jednak dzieci do lat dwunastu mogą w takiej sytuacji liczyć na refundację. W takim przypadku jedynym mankamentem leczenia dziecięcego jest to, że nie są refundowane aparaty stałe zakładane na zęby, więc rodzice muszą ponosić sami koszty leczenia tego typu. Dobry ortodonta http://dobryortodontawarszawa.pl/ jest w stanie wyleczyć większość wad zgryzu i uzębienia. Ponieważ problem w wieku dziecięcym jest częsty, to wizyty u ortodonty są niekiedy wielkim ratunkiem na rozwijającej wady albo już istniejącej.

 

Jakie wady zgryzu są leczone?

Wady zgryzu i uzębienia są bardzo różne. Leczone są różne przypadki, w tym wady pionowe, poziome lub poprzeczne. Można się spotkać również z wadami pod postacią wad wrodzonych, także nabyte np. w przypadku urazów twarzy. Nieprawidłowości w uzębieniu najczęściej spotykane u mniejszych i starszych pacjentów gabinetów ortodontycznych to przede wszystkim stłoczenie, zatrzymane zęby, szparowatość lub brak zawiązków zębowych. Ostatni przykład jest przede wszystkim powiązany z brakiem zębów u dzieci tj. ósemki, dolne piątki lub górne dwójki. Takie przypadki są dość częste i pojawiają się po wypadnięciu zębów mlecznych – pierwszych zębów wieku dziecięcego.

 

Aparaty ortodontyczne – komu są dedykowane?

Aparaty ortodontyczne jeszcze do niedawna były dedykowane głównie dzieciom i młodzieży. Dzisiaj natomiast korzysta z takiej formy leczenia znacznie więcej osób starszych, ponieważ bez względu na wiek aparaty spełniają swoją rolę i umożliwiają wyprostowanie krzywych, mało estetycznych zębów u pacjentów. W przypadkach dużych wad, aparaty są noszone znacznie dłużej, jednakże regularne wizyty u ortodonty i pewne korygowanie aparatu, aby zęby mogły dalej się prostować są niezbędne. Nie wystarczy założyć tylko aparatu ortodontycznego i umówić się na wizytę do lekarza po dwóch lub trzech latach. Te wizyty są znacznie częstsze. Poza tym przygotowanie uzębienia pod zakładany aparat jest równie ważne. Bardzo często lekarz specjalista może zlecić usunięcie niektórych zębów zwalniając przestrzenie dla tych zębów, które mają być wyprostowane.    

 

Czy wady zgryzu to główny cel wizyty u ortodonty?

Przypadki w związku z leczeniem ortodontycznym są bardzo różnorakie. Mogą ono dotyczyć diagnozowania, leczenia, jak również profilaktyki wad zgryzowych oraz zębowych. W przypadku zakładania aparatów ortodontycznych pacjenci muszą wpierw wyleczyć uzębienie i dostosować się do zaleceń lekarskich. Szczególnie w przypadkach zakładania aparatów stałych, których nie można wyjmować i zakładać po umytych zębach czy po jedzeniu. W takim przypadku również ważna jest kwestia higieny jamy ustnej.