W jakich dziedzinach wykorzystywana jest rozszerzona rzeczywistość?

2019-03-19

Zarówno VR, jak i AR, są obecnie prężnie rozwijającymi się dziedzinami informatyki. Zgodnie z przewidywaniami, wkraczają one w coraz więcej dziedzin. Dzisiaj to już nie tylko rozrywka! Bardzo łatwo odkryć to, gdy wpiszesz w okienko wyszukiwarki hasło „rozszerzona rzeczywistość aplikacje”. Jesteś ciekawy, w jakich dziedzinach życia wykorzystywana jest rozszerzona rzeczywistość? Zapraszamy do lektury.


Edukacja

Tego może nie widać od razu po wpisaniu w okienko wyszukiwarki hasła „rozszerzona rzeczywistość aplikacje”, jednak od dawna z powodzeniem wykorzystuje się ja do organizacji szkoleń i nauki w nowoczesny sposób. E-learning zatacza coraz szersze kręgi i jest wybierany coraz chętniej. Już nie ogranicza się tylko do testów platformowych – coraz częściej wykorzystuje m.in. gogle VR czy obrazy 360 stopni. Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość pozwala na znacznie przyjemniejszą naukę, gdy poznajemy dany temat „od środka” – jeśli tego wymaga lekcja, można przenieść się w głębiny oceanu, zobaczyć ludzkie organy czy zwiedzić inne miasto.


Architektura

Może nie jesteś tego świadomy, ale wielu z nas korzysta z możliwości, jakie daje VR i AR! Z pewnością po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „rozszerzona rzeczywistość aplikacje” znajdziesz taką, która pozwala ci w trybie czasu realnego umeblować mieszkanie czy wręcz przeprowadzić gruntowny remont. Podobnych, acz zdecydowanie bardziej rozbudowanych aplikacji używają inżynierowie i architekci. Rozszerzona rzeczywistość pozwala często na spore oszczędności przy naprawdę dużych inwestycjach – dzięki niej możemy bowiem zwizualizować je przed przystąpieniem do realizacji i upewnić się, że to naprawdę dobry pomysł.


Marketing

Dźwignią handlu jest reklama, to prawda stara jak świat. Jeśli zatem może być ona jeszcze ciekawsza i jeszcze bardziej angażująca odbiorcę, który jest potencjalnym klientem, warto z tej możliwości skorzystać. Rozszerzona rzeczywistość to zatem także „wciągające” klienta reklamy. Pozwalają one niemal realnie odczuwać przyjemność z korzystania z jeszcze nieposiadanego przedmiotu. Z pewnością spotkałeś się już w swoim życiu z reklamowym rozwiązaniem, które pozwoliło ci się przenieść w zupełnie inne miejsce niż byłeś. Najczęściej korzystają z tego sprzedawcy samochodów lub sprzętów sportowych. Wirtualny świat pozwala nam przez chwilę poczuć przyjemność z prowadzenia danego pojazdu czy wzięcia udziału w rozgrywkach sportowych jako gwiazda boiska. To znacząco podnosi sprzedaż!


Medycyna

Jedną z najważniejszych dziedzin, która może śmiało się rozwijać dzięki wirtualnym praktykom, jest medycyna. Nawet gdy wpiszesz w google „rozszerzona rzeczywistość aplikacje”, z pewnością spotkasz się chociaż z jedną, której zadaniem jest wspieranie twojego zdrowia. Wkrótce także dla pacjentów łatwo dostępne będą te, które wykorzystują wirtualny świat – w tej chwili korzystają z nich przede wszystkim studenci medycyny. To właśnie rozszerzona rzeczywistość pozwala im na znacznie efektywniejszą naukę oraz wprowadza świat chirurgii na zupełnie inny poziom!