Telefon konferencyjny – co to jest?

2018-12-19

Z terminem telefonu konferencyjnego nie jest zaznajomiony każdy z nas – nawet jeśli z telefonów jako urządzeń korzystamy na co dzień. Czym zatem dokładnie jest telefon konferencyjny i jakie posiada zastosowanie?

 

W użyciu znajduje się obecnie wiele różnych rodzajów telefonów pozwalających na prowadzenie połączeń telefonicznych – zarówno z wykorzystaniem standardowych sieci telefonicznych analogowych, jak również sieci komputerowych.

 

Przez telefon najczęściej rozmawiamy tylko z jedną osobą po drugiej stronie, ale są także takie sytuacje, gdy najlepiej uzgadniać ważne informacje z wszystkimi zainteresowanymi rozmówcami. Właśnie wtedy przydaje się telefon konferencyjny https://itencio.com/pl/telefony/telekonferencyjne.html, który został opracowany do prowadzenia połączeń konferencyjnych.

 

Połączenie konferencyjne – rozmowa wielu osób jednocześnie

Połączeniami konferencyjnymi nazywamy takie połączenia, które pozwalają na równoległa rozmowę kilku osób jednocześnie – można wtedy zorganizować specjalną konferencję telefoniczną.

 

Obecnie połączenia konferencyjne używane są bardzo często w wielu branżach – pozwalają rozmówcom na łatwe omówienie różnych tematów i uzgodnienie szczegółów bez potrzeby przekazywania informacji i dzwonienie do każdej zainteresowanej osoby osobno. To wobec tego duża oszczędność czasu i dodatkowo wsparcie w efektywnej komunikacji.

 

Takie połączenia można realizować na kilka różnych sposobów. Można w tym celu wykorzystać internetowe komunikatory, które pozwalają na tworzenie połączeń w grupach. Usługę połączeń telekonferencyjnych udostępniają także wybrani operatorzy telefonii komórkowej. Trzecia opcja to specjalny telefon konferencyjny, który został zaprojektowany po to, aby ułatwiać rozmowę wielu osób jednocześnie.

 

Jak działa telefon konferencyjny?

Telefon taki jak telefon konferencyjny umożliwia prowadzenie rozmowy przez wiele osób jednocześnie.

 

Jest wyposażony w klawiaturę do wybierania numerów, a także w wyświetlacz prezentujący numery i inne informacje, ale nie posiada słuchawki. Zamiast niej komunikacja odbywa się przez system mikrofonów oraz głośników. Są na ogół umieszczane w pomieszczeniu i skierowane w różnych kierunkach, dzięki czemu mogą zbierać wszystkie dźwięki i przekazywać je rozmówcom po drugiej stronie.

 

Niektóre modele telefonów konferencyjnych posiadają również indywidualne mikrofony, które przypinane są przez rozmówców do ubrań czy też noszone są na głowie jako element zestawu słuchawkowego. W ten sposób można uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku.

 

W jakich technologiach pracują telefony konferencyjne?

Aktualnie w użyciu znajduje się kilka różnych typów telefonów konferencyjnych pod względem technologii, która używana jest przy nawiązywaniu połączenia.

 

Najstarsza technologia to analogowy telefon konferencyjny, który do działania wymaga podłączenia do analogowej sieci telefonicznej. Częściej korzysta się obecnie z telefonów IP – VoIP, które działają na bazie sieci komputerowych. Mogą również komunikować się przez WiFi.

 

Z dostępnymi obecnie modelami telefonów konferencyjnych można zapoznać się już teraz przez internet.