Najważniejsze parametry lamp do studia

2019-04-05

Jeśli planujesz sesję zdjęciową w domowych warunkach i chcesz cieszyć się jej pięknymi efektami, zdecydowanie potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia. Nie oznacza to wcale, że musisz od razu inwestować - zwłaszcza, jeśli nie jesteś pewny, że fotografia to to, co chcesz robić całe życie. Śmiało wpisz w okienko wyszukiwarki hasło “wynajem oświetlenia warszawa http://lumensc.pl/” i wybierz najlepszą wypożyczalnię. Nie daj się jednak oszukać - wypożycz dokładnie to, czego potrzebujesz.Kolorystyka

Wpływ na kolorystykę na ostatecznym zdjęciu ma przede wszystkim temperatura barwowa emitowanego światła i współczynnik odwzorowania barw. Brzmi obco? Już służymy pomocą!


Światło o różnej porze dnia i w różnym oświetleniu oraz innym miejscu na ziemi ma swoją temperaturę barwową, którą wyraża się w Kelvinach. Za neutralną barwę światła uznajemy tę, której temperatura mieści się w przedziale 5500 - 6000 K. Zimne światło ma wyższą temperaturę, zaś ciepłe zbliżone do np. zachodu słońca - znacznie niższą. I chociaż na co dzień najlepiej czujemy się przy świetle ciepłym, to w fotografii dążymy do jak najbardziej neutralnego oświetlenia. Pamiętaj o tym, przeglądając oferty spod hasła “wynajem oświetlenia warszawa”.


Gdy już wybierzesz jedną wypożyczalnię spod hasła “wynajem oświetlenia warszawa”, najlepiej wypożycz od nich lampę z możliwością regulacji temperatury barwowej. Ich kupno mogłoby cię zrujnować finansowo, jednak przy wypożyczeniu przekonasz się, że jest warta każdej złotówki. Sprawdź również za pomocą aplikacji w telefonie, jaka temperatura barwowa panuje w otoczeniu, w którym będziesz wykonywał zdjęcia.


Współczynnik odwzorowania barw to w gruncie rzeczy bardzo istotny parametr, który wskazuje, jaki procent kolorów zostanie odwzorowany poprawnie i tak zapisanych na matrycy aparatu. Jak się zapewne domyślasz, spośród wszystkich znalezionych pod hasłem “wynajem oświetlenia warszawa” powinieneś wybrać wypożyczalnię, która oferuje lampy z jak najwyższym współczynnikiem odwzorowania barw.


Przy wyborze odpowiedniego sprzętu z wypożyczalni znalezionej w Internecie pod hasłem “wynajem oświetlenia warszawa” zwróć uwagę na jeszcze jeden współczynnik - CRI (colour rendering index), który precyzyjnie określa jak poprawnie postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Wyrażany jest w szerokiej skali od 0 do 100 - i również: im wyższy, tym lepszy. Aby cieszyć się pięknie odwzorowanymi kolorami na zdjęciach, musisz wybrać lampę o wskaźniku bliskim 100. Najlepiej nie wybierać sprzętu, w którym wskaźnik CRI jest niższy niż 80.Wydajność lampy

Jeśli szukasz wypożyczalni sprzętu pod hasłem “wynajem oświetlenia warszawa”, musisz mieć świadomość, że moc lampy wyrażona w watach nie mówi nam o wydajności lampy, a o tym, jak dużo prądu zużyjemy przy jej używaniu. Aby mieć świadomość, jaka jest wydajność danej lampy, należy zwrócić uwagę na wskaźnik LUX. Im wyższy, tym większa będzie wydajność danej lampy. Gdy jednak producenci nie podają tego wskaźnika, możesz kierować się mocą wyrażoną w watach. Można bowiem założyć, że im wydajniejsza lampa, tym więcej prądu będzie musiała pobrać, by prawidłowo działać.