Jak wybrać najlepszego dentystę dla dzieci?

2018-12-19

To, jakiego dentystę wybierzemy jako pierwszego dentystę naszego dziecka, ma ogromne znaczenie. Ten wybór wpłynie na całe jego życie i podejście do lekarzy dentystów. Właśnie na tym etapie może zrodzić się zniechęcenie, które przez długie lata nie odpuści. Jaki zatem powinien być stomatolog dziecięcy http://dentystadladzieciwarszawa.pl/? Czym się kierować przy jego wyborze?


To bardzo ważne, by stomatolog dziecięcy, którego wybierzesz dla swojej pociechy, spełniał twoje wymagania. Dzięki właściwej decyzji twoje dziecko będzie chętnie chodziło na wizyty profilaktyczne, nie będzie odczuwało strachu przed leczeniem zębów i nie będzie stawiało oporu przy codziennym myciu zębów, bo ulubiony stomatolog dziecięcy wytłumaczy mu, jakie to ważne. To szereg korzyści, których nie da się podważyć. Jaki powinien być zatem dentysta dla dzieci?


Stomatolog dziecięcy - wykształcenie to nie wszystko


Nie podważamy konieczności ukończenia studiów przed stomatologa dziecięcego - to jest bezdyskusyjne. Niemniej w przypadku pracy z dziećmi, czyli najbardziej wymagającymi ze wszystkich pacjentów, wcale nie najważniejsze. Znajomość fachu to w przypadku stomatologii dziecięcej nie tylko umiejętność założenia plomby czy przeprowadzenia piaskowania. Jaki zatem powinien być stomatolog dziecięcy?


Z punktu widzenia dziecka stomatolog dziecięcy powinien przede wszystkim być miły. Jego gabinet powinien dobrze się kojarzyć i być miejscem, w którym dziecko dobrze się bawi i czuje swobodnie. Zatem stomatolog dziecięcy nie może pozwolić sobie na ignorowanie licznych pytań swojego małego pacjenta i musi wykazać się niemałym sprytem i dużą cierpliwością, gdy tenże ma gorszy dzień. Dobry dentysta dla dzieci interesuje się swoim pacjentem - pyta o ulubione zabawki, przedszkole, zwierzątko. Buduje relacje, które owocują zaufaniem dla specjalisty i chęcią przychodzenia na kolejne wizyty co 4 miesiące.


Sam gabinet stomatologiczny dla dzieci również powinien być miejscem budzącym dobre skojarzenia. Dobrze, jeśli dziecko znajdzie w nim kilka zabawek, które odciągną jego uwagę od ewentualnego nieprzyjemnego zabiegu. Jest bardzo dobrze, jeśli stomatolog dziecięcy po każdej wizycie wystawia małemu pacjentowi dyplom za piękną postawę lub daje nagrodę w postaci niewielkiej zabawki.


Istotna jest też rola rodzica


Wielu z nas cierpi na dentofobię - jedni silniejszą, która niemal nie pozwala im poddać się leczeniu dentystycznemu, inni mniejszą, bo chwile na fotelu kojarzą im się ze znienawidzoną dentystką z dzieciństwa. Nie możemy jednak przenosić swojego strachu na malucha, który i tak może być zestresowany zupełnie nową dla niego sytuacją.


Nawet jeśli stomatolog dziecięcy stanie dla twojego dziecka na głowie, dopóki ty nie będziesz spokojny, dziecko mu nie zaufa. Niestety, prawda jest brutalna, ale dziecko odczuwa bezbłędnie twoje emocje i poddaje się im bez reszty, bo jesteś w jego życiu drogowskazem. Dlatego z wszystkich sił postaraj się, by wizyta u dentysty dla twojego dziecka była czymś zupełnie normalnym. Ono nie ma żadnych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym i do ciebie zależy, jakie zbuduje je na przyszłość i czy chętnie będzie tam chodziło.